Профілактика теплових та сонячних ударів серед дітей
у період значного підвищення температури атмосферного повітря
Тепловий удар виникає при загальному перегріванні організму під впливом високої температури упродовж тривалого часу, а сонячний удар - під прямим впливом сонячних променів на голову і верхню частину шиї людини. Схильними до перегріву є люди з надлишковою вагою, із захворюваннями серцево-судинної та ендокринної систем. Зневоднення організму теж прискорює виникнення теплового чи сонячного удару.
У дітей теплові та сонячні удари виникають частіше. Це пояснюється особливістю терморегуляції їх організму. Діти із світлою шкірою мають більше шансів отримати сонячні опіки ніж смагляві. Довгий час перебування на сонці також знижує рівень в організмі В-каротину - речовини, що захищає від онкозахворювань.
Щоб попередити сонячні і теплові удари у дітей, необхідно на практиці виконувати такі рекомендації:
1. Уникати тривалого перебування дітей під прямими сонячними променями (не більше 10-15 хвилин одночасно), слід скористатись тіньовими навісами, кронами дерев. У період з 10.00 до 16.00 не організовувати тривалих екскурсій (у транспорті чи піших), а також рухових ігор та спортивних змагань. Навіть у хмарні дні ультрафіолетові промені сонця потрапляють на оголену шкіру і можуть пошкодити її. Культурно-масові заходи серед дитячих організованих колективів слід проводити після 18.00 на свіжому повітрі або в залах з кондиціонерами. При проведенні масових заходів, через кожні 30 хвилин влаштовувати перерви. Щоб запобігти тепловому удару та не дістати простудних захворювань (при виході із кімнати) різниця між температурою у приміщенні з кондиціонером і температурою на вулиці не повинна перевищувати +10 градусів. Не допускати перебування дитини ближче ніж 2 м від електричного вентилятора.
2. Одяг має бути вільного покрою, світлих кольорів, із натуральних тканин, голова захищена - кепками, панамами, хустинками чи капелюшками, очі - сонцезахисними окулярами. Бажано не носити в спекотні дні прикраси.
3. Дотримуватись правильної організації питного режиму: упродовж дня з метою упередження зневоднення і дорослим і дітям необхідно вживати достатню кількість (не менше ніж 2 літри на одну особу) негазованої питної води гарантованої якості, а також компоти, соки, їсти свіжі овочі і фрукти.
4. Не обмежувати водні процедури - в закладах оздоровлення і відпочинку повинен бути доступ до душових, кімнат гігієни, особливо в спекотний період. При можливості - організовувати роботу фонтанів, водограїв, хлюпальних басейнів, забезпечити обливання прохолодною проточною водою обличчя, руки до ліктя або до плеча, ноги до колін (починати з температури +24+26°С, кожні 2 дні знижувати на 1°С і довести до 16°С).
5. Для дітей віком 8-12 років тривалість перебування у воді має бути не більше 15 хвилин, для дітей віком 13 років і старших - не більше ЗО хвилин. Слід пам'ятати, що вода і пісок відображають сонячні промені, збільшуючи небезпеку пошкодження шкіри. Волога шкіра пропускає більше ультрафіолету, ніж суха. Більше масу необхідно проводити під тіньовими навісами та в жодному разі не спати під сонцем!
6. Забезпечити широкий доступ свіжого повітря до приміщень, де перебувають діти - широку аерацію, в т.ч. під час денного і нічного сну. не допускаючи при ньому протягів. В спекотний час вікна повинні бути закриті сонцезахисними засобами.
7. Проводити не менш ніж 2 рази на день вологі прибирання приміщень, в т. ч. спальних кімнат.
|